+48 58 674 92 28     lachs.recepcja@gmail.com
Apartamenty i pokoje dla rodzin z dziećmi
TU ZAJRZYSZ DO KAŻDEGO Z APARTAMENTÓW I POKOI   |   PRZEWODNIK PO OKOLICY   |  
  REZERWACJE
Przewodnik po okolicy Nasz subiektywny przewodnik : sprawdź, co warto zwiedzić i poznać z dzieckiem , gdy świeci słońce lub pada deszcz
Zdrowie, przyroda i niezapomniana przygoda...

Jastrzębia Góra- tu warto przyjechać na wakacje z dziećmi ...

Poznaj nasz subiektywny przewodnik po okolicy ! Prezentujemy w nim  najciekawsze kaszubskie atrakcje z punktu widzenia rodzin z dziećmi   wraz z linkami do nich dla ułatwienia  opracowania planu zwiedzania .

W SKRÓCIE:
pkt do  plaży ( klif- zejście po schodach) ok 500m, 10-15 min pieszo
pktprzejścia z płaskim terenem ok. 2 km od nas, dojazd samochodem,
pktsklep  spożywczy – 2 domy od nas
pktstołówki z domowym jedzeniem -ok 100 m,
pktbary, restauracje – ok 500m
pktcentrum –  500m od nas – druga równoległa ulica od nas- na tyle blisko,
żeby skorzystać z imprezowego charakteru naszej miejscowości ,
i na tyle daleko,żeby się w nocy wyspać
pktWesołe Miasteczko –   ok 800 m ,
pktTarzan Park  –   ok 800 m ,
pktSzlaki rowerowe – trasy 70 km długości
pktAquapark z rekinami -jedyny w Polsce -Reda 30 km
pkt baseny  – ok 400m od nas (Astor, Primavera, Szafir, Cetniewo)
pktkręgielnie- ok 500 m  ( Astor, Szafir)
pkt stadnina koni – 2 km
pktLatarnia  Morska w Rozewiu – ok 2 km
pktOcean Park – Władysławowo – ok 8 km
pktGdańsk, Gdynia, Sopot -ok 45 km
pktWładysławowo– 8 km  -Wieża widokowa w Domu Rybaka
pktPółwysep Helski – ok 12 km

LACHS’ APARTMENTS  znajduje się w Jastrzębiej Górze – NAJBARDZIEJ NA PÓŁNOCY POLSKI, W SĄSIEDZTWIE GDAŃSKA, GDYNI i SOPOTU czy HELU (ok 45 km), co sprawia, że jest świetną turystyczną  bazą wypadową.
A ponieważ jesteśmy jak najbardziej serio, nazwa miejscowości  zobowiązuje: spodziewaj się tu gór i jastrzębi..

U nas, na Nordowych  Kaszubach, każdy dzień będzie wypełniony atrakcjami niezależnie od aury :)
Wszyscy wiedzą, że mamy najpiękniejsze plaże na świecie, tylko.. klimat trochę nieodpowiedni do raju :)
W 2015 roku plaża Jastrzębiej Góry zyskała status Błękitnej Flagi – zaliczana jest  do grona najpiękniejszych plaż Europy, z kolei  Władysławowo  uplasowało się na 5 miejscu w rankingu miejscowości  z najczystszym  powietrzem , przy takich pomiarach Jastrzębia Góra byłaby bezkonkurencyjna.

TROCHĘ SZKOLNEJ GEOGRAFII: 
Przejścia na plażę :
najbliższe : 500m  do piaszczystej , szerokiej plaży, zejście po schodach .
Wybierając Jastrzębią Górę trzeba pamiętać o  różnorodnej  linii brzegowej :
od ostrego zbocza klifowego  Przylądka Rozewie – wysokość maks. 33 m, gdzie ulokowane zostały latarnie morskie . Tam właśnie do pokonania jest najtrudniejsze, strome przejście i kamienie na plaży, każde kolejne przejście  jest łagodniejsze, a plaża coraz szersza i piaszczysta .
Plaża Zachodnia Jastrzębiej Góry (2 km od nas) to z kolei tereny położone poniżej poziomu morza, czyli depresja .
Mimo, że trzeba dotrzeć tam samochodem, warto ją również odwiedzać, bo latem jest luźniej niż na jakiejkolwiek innej i ..mniej parawaningu :)

Ponieważ znajdujemy się na samej prawie  wysokości geograficznej, co Petersburg, u nas również można doświadczyć białych nocy. Przybywający w czerwcu goście podziwiają nie tylko kwitnące wiśnie wzdłuż głównej ulicy Jastrzębiej, czy kwiatów żarnowca, ale również białe noce żeglarskie – gdy zmierzch nie przechodzi w noc, ale od razu zmienia się w świt.  W tym czasie słońce nie zachodzi całkowicie, ale zaledwie chowa się pod horyzontem, nie niżej niż na 12  stopni. No cóż – szkoda marnować gorących, białych czerwcowych nocy na sen  …
Z kolei zimą doświadczyć można  fascynującego widoku zorzy polarnej.
Wiosna i  jesień to także czas sztormów. Morska toń może przerażać, ale także zachwyca pięknem regularnych i potężnych fal ze swymi białymi grzywami. Każdy choć raz powinien zobaczyć prawdziwy sztorm na Bałtyku.

Nasza okolica  to TEREN NIEZWYKŁY RÓWNIEŻ POD WZGLĘDEM HISTORYCZNYM
tu pojawili  się pierwsi osadnicy – łowcy fok ,na dnie Zatoki Puckiej  i przy Helu znajdują  się zatopione prastare grody, właśnie tutaj toczyły się średniowieczne bitwy z Krzyżakami (co roku w lipcu – sierpniu odbywają się  inscenizacje bitwy pod Świecinem , obozowiska rycerskie ),  Puck to piracka przystań KAPRÓW , a potem tu  odbyły się zaślubiny Polski z Morzem…wybuch II Wojny Światowej i MORSKI DYWIZJON LOTNICZY , a potem dalej toczyła się historia do Solidarności w Gdańsku
W okolicy znajdują się historyczne rezydencje rodów magnackich: zamek  w KROKOWEJ (8km),  w RZUCEWIE (20km) zamek Jana III Sobieskiego, zanim został królem Polski  był  Starostą Puckim  (w Odsieczy Wiedeńskiej  walczyli również dzielni  Kaszubi ) i największy nizinny w całej Europie –  Zamek Krzyżacki w Malborku (130 km).
Nordowe Kaszuby, to magiczna kraina i  niezwykłe biografie twardego narodu pogranicza polsko-niemieckiego i morza .

PRZYRODNICZE ATRAKCJE OKOLICY :
Znajdujemy  się w sercu NADMORSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO .
Nigdzie więcej na  naszym wybrzeżu  nie znajdziecie tak pięknych klifowych brzegów, drobnego czystego piasku, głębokich dzikich wąwozów  i jarów  (Lisi Jar, Rudnik- rezerwaty  przyrody 1000 m od nas ) porośniętych bluszczem i wiekowymi bukami , zamieszkałymi przez borsuki, sarny czy lisy, czy też terenów depresyjnych pociętych kanałami ( 2000 m od nas ), po których można pływać bezpiecznie  z dziećmi kajakami.
W pobliżu nas ( 2000 m) znajduje się niezwykły rezerwat przyrody Bielawa . Tu możecie podejrzeć m.in. żurawie.
Bardzo dobrze się czują w naszej okolicy. Parę lat temu obserwując  stado żurawi doliczyliśmy się 19 sztuk.
W tym roku w maju widzieliśmy już 30 szt tych pięknych , wielkich ptaków  szybujących   nad naszym domem.
A ponieważ żurawie przebywają  w naszej okolicy od  wczesnej wiosny , do jesieni,
zawsze możecie wybrać się na Bielawę podglądać je w naturze i posłuchać ich klangoru .

Rezerwat jest jednym z dwóch znanych w Polsce miejsc lęgowych łęczaka, żerowiskiem dla uszatki błotnej, błotniaka łąkowego, a nawet orła przedniego i innych ptaków szponiastych, jest ważnym miejscem odpoczynku ptaków migrujących na trasie ich przelotów.
Powierzchnia torfowiska jest stanowiskiem roślin  z epoki lodowcowej, zagrożonych i ginących gatunków takich, jak  wełnianecza darniowa, malina moroszka i woskownica europejska[2]. Tu znajdziecie też  wśród traw rosiczkę- roślinę owadożerną.
Rezerwat obejmuje ochroną jedno z największych zachowanych w Polsce torfowisk wysokich typu bałtyckiego.

Niedaleko Jastrzębiej Góry znajduje się Władysławowo (10km) z portem rybackim,
z którego można wypłynąć w rejs spacerowy po Bałtyku . Mnóstwo zabawy  zaliczycie w Ocean Parku ,
Wesołym  Miasteczku  . W  Cetniewie  znajduje się Ośrodek Przygotowań Olimpijskich .
Dużym zainteresowaniem cieszą się:,
– całoroczne wędkarskie połowy ryb morskich. Walka z taaakimi drapieżnikami – na pełnym morzu – są dużym wyzwaniem dla Wędkarzy
– i coraz większym powodzeniem wśród turystów zagranicznych – penetracje wraków przez płetwonurków.
W odległości 40 km od Jastrzębiej Góry znajduje się Hel – położony na Półwyspie między morzem, a zatoką odwiedzany przez turystów w stacji  hodowli fok  oraz połączenia morskiego z Trójmiastem: ostatnio  ŻEGLUGA GDAŃSKA udostępniła tramwaje wodne na tej trasie z tanimi biletami  . Można więc np. zaplanować sobie całodzienną morską wycieczkę!!!
Władysławowa  , Jastarni czy Helu można wypłynąć  w morze już za 10-20  zł/ os    stateczkiem rybackim , czy piracką korwettą .

Gdynia : port morski i jachtowy zwraca uwagę znajdującymi się pamiątkami przeszłości: Okrętem – muzeum Błyskawica i żaglowcem Dar Pomorza. Polecamy również  wyjątkowy PARK ROZRYWKI : EKSPERYMENT -miejsce doświadczeń , zabawy i nauki dla dzieci i ich rodziców – Raj dla techników . Poznajcie ” Gdyńską Dolinę Krzemową” . W Gdyni niedawno został otwarty Największy Park Trampolin w Europie i jedyny tego typu obiekt w Polsce   – JUMPCITY  to szaleństwo dla kochających adrenalinę !
Akwarium Gdyńskie – jest częścią Morskiego Instytutu Rybackiego, w którym można obejrzeć ponad 1600 zwierząt wodnych z najróżniejszych zakątków kuli ziemskiej. Największą atrakcję stanowi zachwycająca mnogością barw i kształtów rafa koralowa. Nie mniej wrażeń dostarcza widok piranii czerwonych czy najmniejszej na świecie odmiany krokodyla.
Bliżej nas , w Redzie oddalonej o 30 km , w sierpniu 2016 r otworzono  aquapark, sztuczne fale, zjeżdżalnie , pływające rekiny , jednym słowem : doskonała  zabawa na niepogodę dla całej rodziny  .

Sopot – miejscowość  turystyczna znana z pięknego ,  najdłuższego  molo drewnianego  w Europie – wizytówki miasta i wielu festiwali , jedynego w swoim rodzaju KRZYWEGO DOMKU i MONCIAKA
Gdańsk– morska stolica Polski słynąca z historii: zabytki średniowiecza, wspaniałe Stare Miasto, katedra i Pałac Opatów  w Oliwie. Rejs statkiem lub tramwajem wodnym wzdłuż portu do Westerplatte zostawia w pamięci niezatarte wspomnienia :)

Piekną panoramę gdańską podziwiać można z wieży Bazyliki Mariackiej – najwyższej w całej Europie świątyni wybudowanej z cegły  , lub, jeżeli nie lubisz wspinać się jak  średniowieczny dzwonnik, polecamy wizytę w restauracji Panorama na 16 piętrze Zieleniaka ( wjazd windą ułatwi sprawę, a pyszna kawa i deser  uzupełni seans . Dania obiadowe polecamy gdzie indziej ).  Koniecznie trzeba z dziećmi odwiedzić nasze Gdańskie Zoo– przepięknie położone wśród morenowych wzgórz i lasów.  Na obszarze ok. 120 hektarów mieszkają zwierzęta pochodzące ze wszystkich kontynentów, wśród nich te, których nie można już zobaczyć na wolności, m.in. antylopy bongo, oryksy arabskie, hipopotamy karłowate czy kondory wielkie. Koniecznie trzeba przejechać się po nim ciuchcią z wesołym przewodnikiem , który zachwyci dzieci opowieściami o mijanych zwierzakach.W Centrum Hewelianum można stać się na chwilę średniowiecznym astronomem i dokonywać odkryć nieznanych planet, albo sprawdzić, czy faktycznie to ziemia kręci się wokół słońca.

Jeżeli chcecie  odkryć  ciche, spokojne Kaszuby, omińcie  główne  trasy  turystyczne Półwyspu Helskiego i Trójmiasta , ruszajcie w kierunku Jeziora Żarnowieckiego, tam do zaliczenia :
– elektrownia szczytowo- pompowa , pozostałości po byłej – niedoszłej elektrowni jądrowej
-Gniewino – wieża widokowa i kaszubski plac zabaw  ,
-skansen kaszubski w Nadolu,
– podziemne groty w Mechowej, jedyne na południowym wybrzeżu Bałtyku ,
-kościółek i klasztor w Żarnowcu,skąd wywodzi się haft kaszubski
-ferma Strusi w Kniewie,
-osada średniowieczna w Sławutówku,
-osada łowców fok i zamek Jana III Sobieskiego w Rzucewie,

Więcej informacji  (np. jak ominąć  korki, aktualne imprezy, pokazy) uzyskasz w recepcji na miejscu oraz na naszym profilu na facebooku .

wakacje w Jastrzębiej Górze
na terenie obiektu:
akceptujemy karty płatnicze

REKOMENDACJE

Rodzinne miejsce Gufik Okiem mamy

© 2015 - 2018 Lachs’ Apartments
Rodzinne wczasy w Jastrzębiej Górze. Pokoje nad morzem dla rodzin z dziećmi.

projekt i wykonanie - PEKADES, strony internetowe puck