+48 725 67 05 03     lachs.recepcja@gmail.com
Apartamenty i pokoje dla DZIECI Z RODZICAMI
ZAJRZYJ DO KAŻDEGO Z APARTAMENTÓW I POKOI   |   cennik   |   rabaty   |  
  REZERWACJE
Przewodnik po okolicy Nasz subiektywny przewodnik: sprawdź, co warto zwiedzić i poznać z dzieckiem, gdy świeci słońce lub pada deszcz
Jej Wysokość : Jastrzębia Góra ... Jej Szerokość 150 m Plaża

Jastrzębia Góra- tu nie ma nudy, zwłaszcza, gdy pogoda nie jest plażowa

Dokładnie wiemy, czym się kierujecie przy wyborze miejscówki na wakacje w Polsce i z Małymi Dziećmi
Stały problem rodziców: co robić, gdy nieplażowo ? A wiadomo, że Bałtyk to loteria pogodowa i często wyzwanie, czym zająć dzieci
Mieszkając tu tyle lat, uważamy, że to najlepsza okolica na bazę wycieczkową.
Serio, na Nordowych Kaszubach nie ma nudy :) i my też odkrywamy co chwila coś ciekawego :)

Poznaj nasz subiektywny przewodnik po okolicy

Prezentujemy w nim najciekawsze kaszubskie atrakcje z punktu widzenia Rodzin z Dziećmi wraz z linkami do nich dla ułatwienia opracowania planu zwiedzania:

 

Niebieski Domek dla Dzieci, czyli Lachs’ Apartments dla ich rodziców znajduje się w Jastrzębiej Górze – najbardziej na północy Polski, w sąsiedztwie Gdańska, Sopotu, Gdyni oraz Helu (ok 45 km), co sprawia, że jest świetną turystyczną bazą wypadową.
A ponieważ jesteśmy jak najbardziej serio, nazwa miejscowości  zobowiązuje: spodziewaj się tu gór i jastrzębi..

U nas, na Nordowych  Kaszubach, każdy dzień będzie wypełniony atrakcjami niezależnie od aury :)
Wszyscy wiedzą, że mamy najpiękniejsze plaże na świecie, tylko.. klimat trochę nieodpowiedni do raju :)
Plaża Jastrzębiej Góry od 2015 r corocznie ma status Błękitnej Flagi – zaliczana jest  do grona najpiękniejszych plaż Europy, z kolei Władysławowo uplasowało się na 5 miejscu w rankingu miejscowości  z najczystszym  powietrzem, przy takich pomiarach Jastrzębia Góra byłaby bezkonkurencyjna.

 

Trochę szkolnej geografii:

Plaże Jastrzębiej Góry:

Ponieważ znajdujemy się na samej prawie  wysokości geograficznej, co Petersburg, u nas również można doświadczyć białych nocy. Przybywający w czerwcu goście podziwiają nie tylko kwitnące wiśnie wzdłuż głównej ulicy Jastrzębiej, czy kwiaty żarnowca, ale również Białe Noce Żeglarskie – gdy zmierzch nie przechodzi w noc, ale od razu zmienia się w świt. 

W tym czasie słońce nie zachodzi całkowicie, ale zaledwie chowa się pod horyzontem, nie niżej niż na 12  stopni. No cóż – szkoda marnować gorących, białych czerwcowych nocy na sen.. A musicie wiedzieć, że tylko w Jastrzębiej trwają one najdłużej w Polsce. Podobnie jak najdłuższy dzień w roku jest tu również najdłuższy w kraju :) Ten cudny czas trwa u nas 2 tygodnie :)
A jeśli dodamy do tego info, że jeszcze brak korków na drogach, kolejek w restauracjach i do latarni np :) a przy tym pogoda już super letnia :) sami byśmy się pakowali nad morze :) 


Z kolei po wakacjach poczujesz, co znaczy Babie Lato nad morzem i dlaczego wrzesień ma taką nazwę :) O tak, tu w nadmorskich lasach spotkasz całe łany wrzosowisk :) Morze jest jeszcze ciepłe i tylko mewy grasują po prawie pustych plażach. Gdy dodasz do tego obrazu ciepło i spokój, od razu wiesz, co znaczy chill :) czas nad morzem zwalnia :)

W 2024 r zapraszamy od weekendu Dnia Matki do połowy września :) to najlepszy czas do urlopu nad Bałtykiem :) Poczuj to :)

Zimą doświadczyć można fascynującego widoku zorzy polarnej. Wiosna i jesień to także czas sztormów. Morska toń może przerażać, ale także zachwyca pięknem regularnych i potężnych fal ze swymi białymi grzywami. Każdy choć raz powinien zobaczyć prawdziwy sztorm na Bałtyku. To morze ma charakter i osobowość.

 

Nasza okolica to teren niezwykły również pod względem historycznym
to tu pojawili się pierwsi osadnicy- łowcy fok, a było to 2 wieki wcześniej niż piramidy egipskie ….Na dnie Zatoki Puckiej i przy Helu znajdują się zatopione prastare grody, właśnie tutaj toczyły się średniowieczne bitwy z Krzyżakami (co roku w lipcu – sierpniu odbywają się  inscenizacje bitwy pod Świecinem, obozowiska rycerskie ), Puck to przecież Najstarszy Bałtycki Port, piracka przystań Kaprów, tu odbyły się zaślubiny Polski z Morzem w 1918r ; tu stacjonował Morski Dywizjon Lotniczy , dalej toczyła się historia do Solidarności w Gdańsku

 

W okolicy znajdują się historyczne rezydencje rodów magnackich. Spośród kilkudziesięciu w naszym pobliżu do najciekawszych, odrestaurowanych zaliczamy :

Nordowe Kaszuby, to magiczna kraina i niezwykłe biografie twardego narodu pogranicza polsko-niemieckiego i morza.

 

Przyrodnicze atrakcje przyrody: 
Znajdujemy  się w sercu Nadmorskiego Parku Krajobrazowego .
Nigdzie więcej na naszym wybrzeżu  nie znajdziecie tak pięknych klifowych brzegów, drobnego czystego piasku, głębokich dzikich wąwozów i jarów  (Lisi Jar, Łebski Żleb, Rudnik- rezerwaty  przyrody 1000 m od nas ) porośniętych bluszczem i wiekowymi bukami, zamieszkałymi przez borsuki, sarny czy lisy, czy też terenów depresyjnych pociętych kanałami (2000 m od nas), po których można pływać bezpiecznie z dziećmi kajakami.

W pobliżu nas (2000 m) znajduje się niezwykły rezerwat przyrody Bielawa. Tu możecie podejrzeć m.in. żurawie.
Bardzo dobrze się czują w naszej okolicy. Parę lat temu obserwując stado żurawi doliczyliśmy się 19 sztuk.
W tym roku w maju widzieliśmy już 30 szt tych pięknych, wielkich ptaków szybujących nad naszym domem.
A ponieważ żurawie przebywają w naszej okolicy od wczesnej wiosny do jesieni, zawsze możecie wybrać się na Bielawę podglądać je w naturze i posłuchać ich klangoru.

Rezerwat jest jednym z dwóch znanych w Polsce miejsc lęgowych łęczaka, żerowiskiem dla uszatki błotnej, błotniaka łąkowego, a nawet orła przedniego i innych ptaków szponiastych, jest ważnym miejscem odpoczynku ptaków migrujących na trasie ich przelotów.
Powierzchnia torfowiska jest stanowiskiem roślin  z epoki lodowcowej, zagrożonych i ginących gatunków takich, jak  wełnianecza darniowa, malina moroszka i woskownica europejska[2]. Tu znajdziecie też wśród traw rosiczkę- roślinę owadożerną.
Rezerwat obejmuje ochroną jedno z największych zachowanych w Polsce torfowisk wysokich typu bałtyckiego.

 

Niedaleko Jastrzębiej Góry znajduje się Władysławowo (9 km) z portem rybackim,
z którego można wypłynąć w rejs spacerowy po Bałtyku. Mnóstwo zabawy zaliczycie w Ocean Parku oraz w Lunaparku Sowiński . Lubicie sport i sportowców ? Spotkacie ich zawsze w Cetniewie. Tam  znajduje się Ośrodek Przygotowań Olimpijskich.

Dużym zainteresowaniem cieszą się:

  • całoroczne wędkarskie połowy ryb morskich. Walka z taaakimi drapieżnikami na pełnym morzu są dużym wyzwaniem dla wędkarzy
  • penetracje pobliskich wraków przez płetwonurków
  • szkółki kate i windsurfingu nad Zatoką Pucką
  • spływy kajakowe

Półwysep Helski znajduje się zaraz za Władysławowem. Słynna Kosa jest absolutnie obowiązkowa do zaliczenia z dziećmi :) Latem najlepiej wybrać się tam pociągiem , bo inaczej musicie dodać czas stania w korkach. Na końcu Polski, albo na początku ( jak wolicie liczyć )  w odległości 40 km od Jastrzębiej Góry znajduje się Hel – położony między morzem, a zatoką odwiedzany przez turystów w stacji  hodowli fok oraz połączenia morskiego z Trójmiastem: ostatnio  Żegluga Gdańska udostępniła tramwaje wodne na tej trasie z tanimi biletami. Można więc np. zaplanować sobie całodzienną morską wycieczkę drogą wodną do Gdyni czy Sopotu.
Władysławowa, Jastarni czy Helu można wypłynąć w morze już za 10-20 zł/os stateczkiem rybackim, czy piracką korwettą.

Po drodze do Trójmiasta do zaliczenia macie Aqua Park w Redzie, a tam moc atrakcji dla dzieci i rodziców. Takiej zjeżdżalni nie ma nigdzie indziej. Wskakując w otwartą paszczę rekina czeka Was 60-metrowy, niezwykle emocjonujący zjazd. Podświetlony tunel prowadzi przez rajskie akwarium, w którym pływają prawdziwe rekiny. Do Redy przyjechały one z odległej Sri Lanki. Kąpiel, gdy za przezroczystą ścianą pływają jedne z najgroźniejszych drapieżników świata, robi ogromne wrażenie. Trzymająca w napięciu wodna podróż kończy się w zamkowym skarbcu, czyli w zaczarowanym złotym basenie. Gotowi na przygodę?
W Rumi z kolei dzieciaki mogą poprzytulać zwierzaczki w Lemur -Parku 

W pobliżu, w Sławutówku znajduje się również park dinozaurów,  oraz rekonstrukcja osady słowiańskiej. Tam można zamienić się w rycerza, garncarza lub tkacza:) Codziennie odbywają się pokazy i warsztaty dla dzieci i dorosłych.

Gdynia: port morski i jachtowy zwraca uwagę znajdującymi się pamiątkami przeszłości: Okrętem – muzeum Błyskawica i żaglowcem Dar Pomorza. Polecamy również wyjątkowy Park rozrywki Eksperyment-miejsce doświadczeń, zabawy i nauki dla dzieci i ich rodziców- raj dla techników. Poznajcie „Gdyńską Dolinę Krzemową”.

W Gdyni niedawno został otwarty Największy Park Trampolin w Europie i jedyny tego typu obiekt w Polsce   – JUMPCITY  to szaleństwo dla kochających adrenalinę!

Akwarium Gdyńskie – jest częścią Morskiego Instytutu Rybackiego, w którym można obejrzeć ponad 1600 zwierząt wodnych z najróżniejszych zakątków kuli ziemskiej. Największą atrakcję stanowi zachwycająca mnogością barw i kształtów rafa koralowa. Nie mniej wrażeń dostarcza widok piranii czerwonych czy najmniejszej na świecie odmiany krokodyla.

 

Sopot – miejscowość  turystyczna znana z pięknego ,  najdłuższego  molo drewnianego  w Europie – wizytówki miasta i wielu festiwali , jedynego w swoim rodzaju Krzywego Domku i Monciaka

Gdańsk– morska stolica Polski słynąca z historii: zabytki średniowiecza, wspaniałe Stare Miasto, katedra i Pałac Opatów  w Oliwie. Rejs statkiem lub tramwajem wodnym wzdłuż portu do Westerplatte zostawia w pamięci niezatarte wspomnienia :) A przy samym Żurawiu, nad Motławą powinniście z dziećmi pow. 6 lat koniecznie zaliczyć wystawę interaktywną ” Ludzie- Statki-Porty”. Poznawanie praw fizyki, związanych z morzem, przy zabawie to świetne doświadczenie dla dzieci i ich rodziców :)

Wspaniałą panoramę gdańską podziwiać można z wieży Bazyliki Mariackiej- najwyższej w całej Europie świątyni wybudowanej z cegły, lub, jeżeli nie lubisz wspinać się jak  średniowieczny dzwonnik, polecamy wizytę w restauracji Panorama na 16 piętrze Zieleniaka (wjazd windą ułatwi sprawę, a pyszna kawa i deser uzupełni seans ).
Ostatnią nowością ( od 2021r) jest możliwość podziwiania panoramy całego Trójmiasta z 32 piętra  z Olivia Star,, widok ze 130 m robi wrażenie

Koniecznie trzeba z dziećmi odwiedzić nasze Gdańskie Zoo– przepięknie położone wśród morenowych wzgórz. i lasów.  Na obszarze ok. 120 hektarów mieszkają zwierzęta pochodzące ze wszystkich kontynentów, wśród nich te, których nie można już zobaczyć na wolności, m.in. antylopy bongo, oryksy arabskie, hipopotamy karłowate czy kondory wielkie. Warto przejechać się po nim ciuchcią z wesołym przewodnikiem, który zachwyci dzieci opowieściami o mijanych zwierzakach. W Centrum Hewelianum można stać się na chwilę średniowiecznym astronomem i dokonywać odkryć nieznanych planet, albo sprawdzić, czy faktycznie to ziemia kręci się wokół słońca.
Jak powstają fale i masę innych ciekawostek poznacie z kolei w Muzeum Morskim 

 

Jeżeli chcecie odkryć ciche, spokojne Kaszuby, omińcie główne trasy turystyczne Półwyspu Helskiego i Trójmiasta, ruszajcie w kierunku Jeziora Żarnowieckiego, tam do zaliczenia :

 

 

Więcej informacji  (np. jak ominąć  korki, aktualne imprezy, pokazy) uzyskasz w recepcji na miejscu oraz na naszym profilu na facebooku .

wakacje w Jastrzębiej Górze
na terenie obiektu:
akceptujemy karty płatnicze

REKOMENDACJE

Rodzinne miejsce Gufik Okiem mamy

© 2015 - 2024 Lachs’ Apartments
Rodzinne wczasy w Jastrzębiej Górze. Pokoje nad morzem dla rodzin z dziećmi.

projekt i wykonanie - PEKADES, strony internetowe puck